Stomatolog w Zabrzu - O dentystach

Dentysta Zabrze

Błędne koło lęku przed dentystą

Zadziwiającym jest fakt, że w wysokorozwiniętym społeczeństwie wciąż pokutuje lęk przed wizytą u dentysty. Jak to możliwe, że dorośli, inteligentni, rozsądni przecież ludzie nie dbają o uzębienie? Przypuszczalnie przyczyn należy szukać

Stomatolog w Zabrzu - O dentystach Dentysta Zabrze
w bolesnych - dosłownie - doświadczeniach z przeszłości. Jeszcze kilkanaście lat temu gabinet dentystyczny odwiedzano dopiero w sytuacji kryzysowej, kiedy nieznośny ból zęba zmuszał do udania się po pomoc do specjalisty. Niestety dotyczyło to również dzieci. Bolący już ząb niejednokrotnie wymagał intensywnych zabiegów ze strony lekarza, nie zawsze przyjemnych. Sprawy nie poprawiał fakt, że stomatolodzy nie zawsze byli chętni do znieczulania zęba przy borowaniu. Tymczasem nawet niewielki ból w odczuciu przestraszonego dziecka, był z pewnością odczuwany dotkliwie. I choć teraz rzeczywistość gabinetów stomatologicznych jest zgoła inna, to w dorosłych już ludziach wciąż pozostał dziecięcy lęk. W ten sposób dorośli omijają gabinet dentystyczny szerokim łukiem, podświadomie obawiając się bólu. W ten sposób fundują sobie pogłębienie problemu z zębami. W efekcie prędzej czy później pojawi się próchnica, która pogłębiając się doprowadzi wreszcie do bólu. Takie sytuacje często kończą się leczeniem kanałowym lub resekcją zęba, co ponownie pozostawia za sobą złe wrażenie. W ten sposób dentysta nadal nie pozostaje na liście najpopularniejszych lekarzy, zaś problem pacjenta narasta. Zdecydowanie najrozsądniej byłoby raz przełamać rutynę błędnego koła i udać się na wizytę do stomatologa zanim dolegliwości bólowe w ogóle się pojawią


Chociaż dzieci często obawiają się tego

Chociaż dzieci często obawiają się tego, warto od najmłodszych lat uczyć je, że gabinet dentystyczny to miejsce dla nich dobre, a dentysta zadba o ich zęby tak, aby ich uśmiech był zawsze biały i zdrowy. Tysiące dzieci otwarcie mówią o tym, że boją się iść do dentysty, ponieważ boją się bólu. Warto im jednak wytłumaczyć, że w obecnych czasach stomatolog zawsze dba o to, by dzieci nie odczuwały bólu podczas wizyty i ewentualnego zabiegu. Maluchy nie zawsze wszystko rozumieją, dlatego warto być cierpliwym i wyjaśnić dziecku wszystko, o co pyta, w sposób dla niego przystępny. Prawdopodobnie to wystarczy, aby przekonać dziecko do odwiedzenia fotelu dentystycznego. Jeśli jednak opowiedzenie mu o wszystkim i rozwianie jego wątpliwości nie pomoże, warto rozważyć zaproponowanie mu pewnego rodzaju "nagrody", jeśli tylko pójdzie grzecznie do dentysty i cierpliwie zniesie tę trudną dla niego wizytę. Choć nie jest to może najlepsza ze wszystkich dostępnych metod, to działa ona najlepiej - i to nie tylko na dzieci. Możemy więc obiecać dziecku, że w zamian za jego odważną postawę w gabinecie, dostanie od nas wymarzoną zabawkę, lub też, że zabierzemy je w miejsce, o którym mówiło już od pewnego czasu. Może park rozrywki? Może basen? Z pewnością warto ten jeden raz pójść na ustępstwo, które jednak w dłuższej perspektywie może pomóc dziecku pokonać strach przed dentystą. Jeśli podczas wizyty odkryje ono, że istotnie, nie było się czego obawiać, to na następne wizyty będzie szło znacznie chętniej.


Aby uniknąć czarnego scenariusza czyli leczenia

Próchnica postępuje szybko i nieleczona prowadzi do powstania ubytków. Zaatakowane przez nią zęby nie tylko szpecą, ale, co gorsza, stwarzają poważne zagrożenie dla zdrowia. Gdy mnożące się w jamie ustnej drobnoustroje wraz z krwiobiegiem przedostaną się w głąb organizmu, mogą narazić na szwank zdrowie posiadacza chorych zębów.

Kto by pomyślał, że u podłoża wielu poważnych chorób leżą zepsute zęby? Okazuje się, że za zapalenie kłębuszków nerkowych, cukrzycę typu 2, jak i choroby serca odpowiedzialne być mogą chorobowo zmienione zęby. Gdy namnażające się w obrębie jamy ustnej patogeny dotrą do nerek, są w stanie wywołać kłębuszkowe zapalenie tego organu, gdy dostaną się do trzustki, potrafią zakłócić pracę komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie insuliny i zapoczątkować rozwój cukrzycy, atakując zaś serce, mogą je poważnie uszkodzić.

Próchnicę należy zatem leczyć i to im wcześniej, tym lepiej. Naprawdę, nie warto ociągać się z wizytą u stomatologa, bo odkładanie nie tylko podniesie koszty opieki dentystycznej, ale i wydłuży czas leczenia. Aby uniknąć czarnego scenariusza, czyli leczenia kanałowego dentysta zaprasza na wizyty kontrolne, które pozwolą na wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości i sprawią, że leczenie będzie szybkie i prawie bezbolesne.

W zapobieganiu próchnicy ważną rolę odgrywają też zabiegi higieniczne, które oferuje każdy gabinet dentystyczny. Stomatolog dokładnie i bezboleśnie oczyści zęby, co pomoże chronić szkliwo, usunie przebarwienia i zadba o zdrowie dziąseł.



© 2019 http://o-dentystach.coffeenews.warszawa.pl/